Poznejte Mendelovo muzeum Masarykovy univerzity

Mendelovo muzeum Masarykovy univerzity navazuje svou činností na odkaz G. J. Mendela. Je místem setkávání odborníků i centrem prezentací výsledků vědy a výzkumu široké veřejnosti. Kromě expozice o G. J. Mendelovi je v prostorách muzea organizována řada přednášek především z oblasti genetiky, ale i dalších oborů vyučovaných na Masarykově univerzitě.

Mezinárodně uznávané přednášky Mendelova muzea

Na mezinárodně uznávaných přednáškách Mendel Lectures, na nichž se podílí i Mendelovo muzeum, vystoupila také řada nositelů Nobelovy ceny. Úspěšné jsou i přednášky z oblasti věd o živé a neživé přírodě či z humanitních oborů, tzv. Seminar Series.  Pro širokou veřejnost pořádá muzeum každoročně přednášky v rámci Dne vzácných onemocnění. Ve spolupráci s univerzitním nakladatelstvím MUNIPRESS vydává řadu odborných knih.

Seznamte se s příběhem zakladatele genetiky – G. J. Mendela

Expozice Mendelova muzea „G. J. Mendel: Příběh skromného génia“ byla otevřena v červenci 2016 a propojuje v sobě moderní technologie s historickými prostory. Poukazuje na genialitu člověka, který dokázal předběhnout dobu. Přes náročný program člena a opata augustiniánského řádu využil každou volnou chvíli, aby svými výzkumy pomáhal společnosti, ať už známými pokusy na hrachu setém, nebo v oblasti meteorologie a včelařství.

K vidění jsou originální předměty, které patřily „otci genetiky“, jeho vysvědčení ze studií, knihy nebo pomůcky k výuce. Prohlídka vrcholí rukopisem Mendelovy stěžejní práce Versucheüber Pflanzenhybriden (Pokusy s rostlinnými hybridy).

Nahlédněte do Mendelova muzea

Webové stránky muzea

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info