Čas trhnul oponou…

Úryvek z knihy profesora Jaroslava Marka „Česká moderní kultura“ (Mladá fronta, Praha 1998), pojednávající o vědě v Čechách a na Moravě v 60. letech 19. století. Citace s. 135–139. V této kapitole je obsažena také pasáž o G. J. Mendelovi a augustiniánském opatství na Starém Brně. Čte Jiří Hanuš.

Profesor Jaroslav Marek absolvoval studium bohemistiky a historie na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Od roku 1956 pracoval v Historickém ústavu Československé akademie věd, odkud byl v roce 1972 propuštěn. Po roce 1989 pracoval opět jako vědecký pracovník Historického ústavu Akademie věd České republiky a profesor Masarykovy univerzity.

Marek se zaměřoval zejména na dějiny a teorii dějepisectví. Mezi jeho knižní publikace patří „Společenská struktura moravských královských měst v 15. a 16. století“. S Františkem Kutnarem napsal „Přehledné dějiny českého a slovenského dějepisectví“. Je také autorem monografií „Jaroslav Goll“ a „O historismu a dějepisectví“.

Hudební ukázka: A. Dvořák Cello Concerto in A major sine op. (B.10; 1865), autograph ver., Jiří Bárta, zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=hVNQ7rPIBYo

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info